Europejski Dzień Języków Obcych 2021

W minionym czasie  uczniowie  Publicznej Szkoły Podstawowej w Tymowej  celebrowali Europejski Dzień Języków Obcych 2021.  Najpierw uczniowie klasy IV poszli  z wizytą do  swoich najmłodszych sąsiadów czyli Tymowskich Przedszkolaków. Zaprezentowali tam po kilka słów aż w 12  obcych językach. Myślę, że wizyta ta sprawiła najmłodszym wiele radości i uświadomiła, że języków jest znacznie więcej niż tylko język polski i angielski

Następnie klasa I i II poznawała flagi różnych krajów, kolorowała je, wysłuchała słynnej piosenki pt. „ Panie Janie” w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim i francuskim. Zrobiło to na pierwszakach duże wrażenie. Na koniec klasa I i II nauczyła się przepięknie piosenki pt. „Hello in different languages”. Uczniowie dzięki tej piosence nauczyli się słowa „ cześć” aż w dziewięciu językach. Najpopularniejszym wyrazem wśród dzieci okazał się wyraz „kon’nichiwa” co po japońsku oznacza cześć.

Uczniowie z klasy III z ogromnym entuzjazmem obejrzeli i  wysłuchali piosenek na platformie YouTube  w których obcokrajowcy  liczą do 10. Podążając ich śladem  nauczyli się liczyć do 10 w języku niemieckim , hiszpańskim , japońskim i angielskim.

Klasa IV, V, VI natomiast uczestniczyła już w nieco innych zadaniach. Jednym z nich było obejrzenie filmiku w którym mieli okazję zobaczyć jak wygląda śniadanie w pięciu europejskich krajach. Przekonali się że pomimo różnic językowych śniadanie wygląda całkiem podobnie. Następnie  wysłuchali  bardzo znanych młodzieży piosenek w różnych językach . Na koniec  wzięli udział w interaktywnym ESCAPE ROOMIE  gdzie aby uratować królową Elżbietę musieli odpowiedzieć poprawnie na 12 pytań.Sądząc po ich reakcjach podeszli to zadania z wielkim zaangażowaniem i charyzmą. Europejski  Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września  każdego roku od 2001 roku z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Celebrując  ten dzień w naszej szkole pragniemy uświadomić młodym ludziom jak wiele można zyskać poznając obce języki, gdyż  nauka języka to posiadanie kolejnego okna, z którego można obserwować świat.