Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Tymowej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Caritas Polska pod tytułem „Zacznij działać”.
Celem konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej lub filmu nt. działania wolontariatu przez grupę 3 – 7 osób w następujących krokach:
- a) rozpoznanie lokalnego doświadczenia, potrzeb innych i własnych możliwości,
- b) opracowanie planu przeprowadzenia akcji pomocowej przez zebraną grupę,
- c) przygotowanie praktycznej instrukcji z działaniami do wykorzystania przez kolejne grupy osób.
Grupa siedmiu wolontariuszek w składzie: Karolina Bednarek, Paulina Dębska, Zofia Fyda, Monika Grzegorzek, Marta Tucznio, Justyna Sikora oraz Gabriela Urbańczyk przygotowały film krótkometrażowy prezentujący działalność SKC w Tymowej. Film okazał się najlepszy. Jury uzasadniając wygraną zasugerował się ciekawym podejściem do tematu, czyli sposobem rekrutacji nowej osoby do wolontariatu i tym samym do działania.
Dziewczyny wywalczyły główną nagrodę. Wyjazd do Rzymu i spotkanie z papieżem Franciszkiem.
W niespełna 8 minut, bo tyle trwa film, autorki pokazują zakres działań SKC w Tymowej. Jednak aby ten film mógł powstać potrzeba było jedenastu lat pracy (kilkunastu roczników) młodzieży w Szkolnym Kole Caritas. Obecnie Koło liczy 54 wolontariuszy. Są to uczniowie klas gimnazjalnych, klasy siódmej oraz szóstej. W naszych działaniach wspiera nas Dyrektor Szkoły p. Lucyna Krzyżak, natomiast opiekę nad Kołem sprawują: p. Magdalena Bednarek, p. Grażyna Bednarek, p. Monika Sułek. Asystentem kościelnym jest ks. proboszcz Jerzy Kawik.
Zakres działalności wolontariuszy SKC jest szeroki (na miarę małej miejscowości): pomoc starszym i ubogim, charytatywny festyn serca, wyjazdy wakacyjne i zimowe dla dzieci z parafii, zbiórki i akcje na rzecz potrzebujących. Ich realizacja jest możliwa dzięki pomocy rodziców, instytucji, grup i organizacji tymowskich.
Piszą o nas:
http://www.rdn.pl/religia/dzieci-tymowej-spotkaja-papieza
http://www.diecezja.tarnow.pl/
http://www.diecezja.tarnow.pl/
Szczegółową działalność wolontariuszy SKC.
Wolontariusze aktywnie angażują się w sprawy szkoły i miejscowości. Działają także w diecezji tarnowskiej. W miarę możliwości włączają się w akcje ogólnopolskie np. Góra Grosza, Kolędowanie Misyjne.
W samej szkole organizują apele przedświąteczne – święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne. Dbają o osoby starsze, chore i samotne odwiedzając ich, pomagając lub rozmawiając. Przed świętami zanoszą życzenia i własnoręcznie wykonane stroiki. Wspólnie z paniami z Parafialnego Oddziału Caritas organizują każdego roku spotkanie opłatkowe dla seniorów. Pomagają dzieciom nie tylko w dodatkowych zajęciach, ale w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań. Organizują im andrzejki i zabawę karnawałową. Dla dzieci z całej miejscowości przygotowują spotkanie ze św. Mikołajem. Od 4 lat korzysta z tego zaproszenia około 150 dzieci. Młodzież starają się ubogacać duchowo i fizycznie współorganizując wiele wycieczek i pielgrzymek. Jeżdżą na diecezjalne spotkania młodych „Synaj” oraz na comiesięczne spotkania u Sióstr Urszulanek w Lipnicy Murowanej. Pomagają w organizacji harmonogramu pobytu na zimowym wypoczynku w Szczawnicy szukając to coraz nowszych atrakcji. Są widoczni także w naszej społeczności lokalnej. Dbają o groby żołnierskie na miejscowym cmentarzu. Włączają się w pomoc przy organizacji imprez środowiskowych. Jedną z większych to jest Parafialny Festyn Serca, w tym roku organizowany po raz XII. Dekorują scenę, sprzątają budynek świetlicy i teren na którym ma się odbyć festyn. Ponieważ festyn rozpoczyna się Mszą św. przygotowują jego oprawę muzyczną. Pomagają w gastronomii, prowadzą loterię fantową, rozprowadzają ciasta i lody. Dochód z tej imprezy przekazany jest na pomoc i rehabilitację chorych dzieci z Tymowej oraz wakacyjny wypoczynek. Inną taką imprezą jest Kolędowanie Tymowskie organizowane przez Radę Rodziców z naszej szkoły. Wolontariusze redagowali zaproszenia oraz informacje o spotkaniu i zanosili do mieszkańców. Współpracują nie tylko z organizacjami działającymi na terenie szkoły, ale także środowiska lokalnego: Straż Pożarna, Kółko Rolnicze, Sołectwo, Publiczne Przedszkole. W ciągu roku szkolnego przepracują ponad 364 godzin. Są laureatami wielu konkursów, ale chodzi o ta, aby tym się chwalić. Oni po prostu „kochają to co robią”.
Czerpią satysfakcję z każdego działania. Ich radość „zaraża”. Działają intuicyjnie, odruchem serca z radością i wiarą w to, że tak trzeba. Doceniają w życiu to co mają, kształtują swoje charaktery. Zmieniają się ich poglądy na świat i życie. Są bardzo komunikatywni. Świetnie radzą sobie w pracy w grupie. Szukają coraz to nowszych pomysłów i twórczych rozwiązań. Twierdzą, że przebywanie z dziećmi, ludźmi starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi oraz współpraca z rodzicami, instytucjami pozwala spojrzeć na życie z zupełnie innej strony.
Promocja wolontariatu
Sześć razy przystąpiliśmy do Małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, w 2013 roku zajęliśmy III miejsce.
W roku szkolnym 2016/2017 przygotowaliśmy dwa spoty reklamujące działalność SKC. Pierwszy do konkursu organizowanego przez Fundację Aktywnej Edukacji ph „Działaj w swojej miejscowości”. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do działalności społecznej. Grupa została laureatem tego konkursu.
Drugi splot to „Podziel się dobrem”- konkurs organizowany przez MEN. W tym konkursie także zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Nagrodę odebraliśmy z rąk pani Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wolontariusze z zaangażowaniem dzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Wygłosili prelekcję na temat działalności wolontariuszy w SKC podczas Dni Papieskich organizowanych przez Małopolską Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. O swojej pracy opowiadali także w Nowym Sączu – Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej podczas III edycji konferencji „Nauczyciel z pasją” pt. „Wolontariat – pasja pomagania”.
Na uwagę zasługuje fakt, iż wolontariusze którzy już ukończyli edukację w naszej szkole nadal z pasją angażują w dzieło pomagania nie tylko w naszej miejscowości, ale także w swoich szkołach.


