Wielki sukces Szkolnego Koła Caritas działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej – nagroda i motywacja!!!! Z Tymowej do Rzymu!!!

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Urszuli Ledóchowskiej  z Tymowej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Caritas Polska pod tytułem „Zacznij działać”.

Celem konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej lub filmu nt. działania wolontariatu przez grupę 3 – 7 osób w następujących krokach:

 

  1. a) rozpoznanie lokalnego doświadczenia, potrzeb innych i własnych możliwości,
  2. b) opracowanie planu przeprowadzenia akcji pomocowej przez zebraną grupę,
  3. c) przygotowanie praktycznej instrukcji z działaniami do wykorzystania przez kolejne grupy osób.

Grupa siedmiu wolontariuszek w składzie: Karolina Bednarek, Paulina Dębska, Zofia Fyda, Monika Grzegorzek, Marta Tucznio, Justyna Sikora oraz Gabriela Urbańczyk przygotowały  film krótkometrażowy prezentujący działalność SKC w Tymowej. Film  okazał się najlepszy. Jury uzasadniając wygraną zasugerował się ciekawym podejściem do tematu, czyli  sposobem rekrutacji nowej osoby do wolontariatu i tym samym do działania.

Dziewczyny wywalczyły  główną nagrodę. Wyjazd do Rzymu i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

W niespełna 8 minut, bo tyle trwa film, autorki pokazują zakres działań SKC w Tymowej. Jednak aby ten film mógł powstać potrzeba było  jedenastu lat pracy (kilkunastu roczników)  młodzieży w Szkolnym Kole Caritas. Obecnie Koło liczy 54 wolontariuszy. Są to uczniowie klas gimnazjalnych, klasy siódmej oraz szóstej. W naszych działaniach wspiera nas Dyrektor Szkoły p. Lucyna Krzyżak, natomiast opiekę nad Kołem sprawują: p. Magdalena Bednarek, p. Grażyna Bednarek, p. Monika Sułek. Asystentem kościelnym jest ks. proboszcz Jerzy Kawik.

Zakres działalności wolontariuszy SKC jest szeroki (na miarę małej miejscowości): pomoc starszym i ubogim, charytatywny festyn serca, wyjazdy wakacyjne i zimowe dla dzieci z parafii, zbiórki i akcje na rzecz potrzebujących. Ich realizacja jest możliwa dzięki pomocy rodziców, instytucji,  grup i organizacji tymowskich.

Piszą o nas:

http://www.rdn.pl/religia/dzieci-tymowej-spotkaja-papieza

http://www.diecezja.tarnow.pl/

http://www.diecezja.tarnow.pl/

 Szczegółową działalność wolontariuszy SKC.

Wolontariusze aktywnie angażują się w sprawy szkoły i miejscowości. Działają  także w  diecezji tarnowskiej. W miarę możliwości włączają się w akcje ogólnopolskie np. Góra Grosza, Kolędowanie Misyjne.

W samej szkole organizują apele przedświąteczne – święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne.  Dbają o osoby starsze, chore i samotne odwiedzając ich, pomagając lub rozmawiając. Przed świętami  zanoszą życzenia i własnoręcznie wykonane stroiki. Wspólnie z paniami z Parafialnego Oddziału Caritas organizują każdego roku spotkanie opłatkowe dla seniorów. Pomagają dzieciom nie tylko w dodatkowych zajęciach, ale w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań. Organizują im andrzejki i zabawę karnawałową.  Dla dzieci z całej miejscowości przygotowują spotkanie ze św.  Mikołajem. Od 4 lat korzysta z tego zaproszenia około 150 dzieci. Młodzież  starają się  ubogacać duchowo i fizycznie współorganizując wiele wycieczek i pielgrzymek. Jeżdżą na diecezjalne spotkania młodych „Synaj” oraz na comiesięczne spotkania u Sióstr Urszulanek w Lipnicy Murowanej. Pomagają w organizacji harmonogramu pobytu na zimowym wypoczynku w Szczawnicy szukając to coraz nowszych atrakcji. Są widoczni także w naszej społeczności lokalnej. Dbają o groby żołnierskie na miejscowym cmentarzu. Włączają się w pomoc przy organizacji imprez środowiskowych. Jedną z większych to jest Parafialny Festyn Serca, w tym roku organizowany po raz XII. Dekorują scenę, sprzątają  budynek świetlicy i teren na którym ma się odbyć festyn. Ponieważ festyn rozpoczyna się Mszą św. przygotowują jego oprawę muzyczną. Pomagają  w gastronomii, prowadzą loterię fantową, rozprowadzają ciasta i lody. Dochód z tej imprezy przekazany jest na pomoc i rehabilitację chorych dzieci z Tymowej oraz wakacyjny wypoczynek. Inną taką imprezą jest Kolędowanie Tymowskie organizowane przez Radę Rodziców z naszej szkoły. Wolontariusze redagowali zaproszenia oraz informacje o spotkaniu i zanosili do mieszkańców. Współpracują nie tylko z organizacjami działającymi na terenie szkoły, ale także środowiska lokalnego: Straż Pożarna, Kółko Rolnicze, Sołectwo, Publiczne Przedszkole. W ciągu roku szkolnego przepracują ponad 364 godzin. Są laureatami wielu konkursów, ale chodzi o ta, aby tym się chwalić. Oni po prostu „kochają to co robią”. 

Czerpią satysfakcję z każdego działania. Ich radość „zaraża”. Działają intuicyjnie, odruchem serca z radością i wiarą w to, że tak trzeba.  Doceniają w życiu to co mają, kształtują swoje charaktery. Zmieniają się ich poglądy na świat i życie. Są bardzo komunikatywni. Świetnie radzą sobie w pracy w grupie. Szukają coraz to nowszych pomysłów i twórczych rozwiązań.  Twierdzą, że przebywanie z dziećmi, ludźmi starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi  oraz współpraca z rodzicami, instytucjami pozwala spojrzeć na życie z zupełnie innej strony. 

Promocja wolontariatu

Sześć razy przystąpiliśmy do Małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, w 2013 roku zajęliśmy III miejsce.

W  roku szkolnym 2016/2017 przygotowaliśmy dwa spoty reklamujące działalność SKC. Pierwszy do konkursu organizowanego przez Fundację Aktywnej Edukacji ph „Działaj w swojej miejscowości”. Celem konkursu było zachęcenie  młodzieży do działalności społecznej. Grupa  została laureatem tego konkursu.

Drugi splot to „Podziel się dobrem”- konkurs organizowany przez MEN. W tym konkursie także zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Nagrodę odebraliśmy z rąk pani Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wolontariusze z zaangażowaniem dzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Wygłosili prelekcję na temat działalności wolontariuszy w SKC  podczas Dni Papieskich organizowanych przez Małopolską Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. O swojej pracy opowiadali także w Nowym Sączu – Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej podczas III edycji konferencji „Nauczyciel z pasją” pt. „Wolontariat – pasja pomagania”.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wolontariusze którzy już ukończyli edukację w naszej szkole nadal  z pasją angażują w dzieło pomagania nie tylko w naszej miejscowości, ale także w swoich szkołach.