
„Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”
27.10.2016 – wycieczka do Oświęcimia i Wadowic
Auschwitz-Birkenau to obóz zagłady utworzony przez Niemców podczas II wojny światowej. Hitlerowcy zwozili do niego Żydów z całej Europy, ale także inteligencję wielu krajów, w tym polską, i mordowali. Deportowano do niego 1,3 – 1,5 mln (różne są szacunki) ludzi. Zginęło 960 tys. Żydów (głównie polskich), 75 tys. Polaków, 23 tys. obywateli ZSRR, 20 tys. Romów. Obóz jest światowym symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu.
W chłodny, październikowy poranek uczniowie klas gimnazjalnych z naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Oświęcimia. Pierwszym punktem było zwiedzanie muzeum Auschwitz – Birkenau – największego cmentarza Europy.
Gimnazjaliści w ciszy i skupieniu podążali za przewodnikiem, który oprowadzając uczestników po blokach więziennych, w realistyczny sposób opowiadał o nieludzkich cierpieniach, jakich doświadczali więźniowie w obozie. Minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych przed ścianą śmierci, gdzie odbywały się egzekucje skazanych.
To wyjątkowe miejsce, naznaczone cierpieniem i śmiercią wielu istnień , na długo pozostanie w pamięci wielu młodych ludzi. Nie pozostawi ich obojętnymi na tragedię drugiego człowieka.
Kolejnym punktem wycieczki były Wadowice. Tutaj gimnazjaliści zwiedzali Bazylikę Ofiarowania NMP i Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Po raz kolejny mieli okazję oddać hołd Wielkiemu Polakowi.
Wycieczka była spotkaniem z „żywą historią”, która najlepiej przemówiła do serc i umysłów młodych ludzi. Mieli oni do czynienia z autentycznymi eksponatami i wyjątkową formą ekspozycji.