
Realizując obowiązkowy obszar I Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy dwie lekcje: jedną w dniu 10 marca w klasie I Gimnazjum grupa dziewcząt „Przyjęcie piłki sposobem górnym i dolnym”, oraz drugą 11 marca w klasie VI Szkoły Podstawowej grupa chłopców, której tematem było „Prowadzenie piłki nogą lewą i prawą”.
Realizację tematu przeprowadzono zgodnie z podstawą programową. Odpowiednio dobrano ćwiczenia do możliwości ćwiczących oraz pomoce dydaktyczne. Dobrze dobrane metody i formy, wykazały duże zaangażowanie i zainteresowanie ze strony uczniów lekcją. Uczniowie ocenili zajęcia jako bardzo atrakcyjne ciekawe i chętnie w nich uczestniczyli. Ćwiczenia w parach pozytywnie wpłynęły na świadomość uczniów, gdyż zrozumieli jak duża odpowiedzialność spoczywa na nich w grach zespołowych, gdzie trzeba współpracować z drużyną i zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Cele lekcji w obu zajęciach zostały zrealizowane. Każdy mógł wykazać się w nich na miarę swoich możliwości.Niniejszym przedstawiam scenariusze lekcji:
Zespół Szkół w Tymowej
Obszar 1. Ruch w Szkole
Scenariusz lekcji z piłki siatkowej
zgodny z realizacją podstawy programowej dla klasy I Gimnazjum
Przyjęcia piłki sposobem górnym i dolnym.
Data: 10.03.2014r. (poniedziałek)
Klasa: I Gimnazjum grupa dziewczęta
Czas: 45 min.
Miejsce: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: siatka, ławeczki, piłki, hula – hop
Prowadzący: mgr Anna Witkowska
Cele lekcji:
S – zwinność, zręczność, szybkość, koordynacja wzrokowo ruchowa,
U – przyjęcia piłki sposobem górnym i dolnym,
W – poznanie sprawności specjalnej siatkarzy,
P – rozwijanie orientacji przestrzennej.
Tok lekcji |
Opis zabaw, ćwiczeń |
Uwagi |
Moment organizacyjno – porządkowy Zabawa ożywiająca |
Część wstępna – 12 min |
Wokół sali Wokół Sali Wokół sali |
Zbiórka w dwuszeregu. Przywitanie, sprawdzenie stroju, obecności, przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji. Wyznaczona para przeprowadza lubianą przez uczniów zabawę np: „Berek z piłką”. |
||
Ćw. RR |
W biegu wyrzuty piłki do góry i krążenia RR w przód i w tył.
|
|
Ćw. T w płaszczyźnie strzałkowej w przód |
W biegu na sygnał prowadzącego, ćwiczący wykonują skłon i zostawia na podłożu piłkę, następnie biegną dalej i podnoszą (poprzez skłon) następną piłkę. |
|
Ćw. NN |
W biegu przysiad na sygnał prowadzącego.
|
|
Ćw. T w pł. czołowej |
W postawie rozkrocznej RR w górę – skłony boczne raz w prawą raz w lewą stronę. |
|
Ćw. równoważne |
Waga na jednej nodze z piłką na karku. |
|
Ćw. T w pł. Strzałkowej w przód |
W postawie rozkrocznej piłka nad głową, wypchnięcie bioder do przodu, rzucanie piłki o podłoże tak, aby odbiła się między stopami, chwyt piłki po koźle z przodu. |
|
Ćw. mm. brzucha |
Ćw. Wykonują siad równoważny piłka leży na podłożu stóp, przekładanie NN nad piłką. |
|
Ćw. T w pł złożonej |
Ćwiczący w szerokim rozkroku przekładanie piłki z ręki do ręki pomiędzy nogami po „ósemce”. |
|
Ćw. w podporach |
W podporze leżąc przodem przetaczanie piłki z prawej do lewej ręki i odwrotnie. |
|
Ćw. w podskokach |
Podskoki nad piłkami leżącymi na podłożu dookoła sali. |
|
Część główna – 28 min |
Ćwiczący ustawieni równolegle do ściany z piłką. Ustawienie po obu stronach siatki. Zmiana par. Gra szkolna. |
|
Ćw. indywidualne z piłką |
Gra ze ścianą. Przyjęcia sposobem oburącz górnym z dodatkowym zadaniem pomiędzy przyjęciami piłki: – klaśnięcie za plecami – ćwierćobrotem – dotknięcie prawą ręką lewego kolana i na odwrót, – dotknięcie podłogi obiema rękami Gra ze ścianą. Przyjęcia sposobem oburącz dolnym z dodatkowym zadaniem pomiędzy przyjęciami piłki: – klaśnięcie za plecami – ćwierćobrotem – dotknięcie prawą ręką lewego kolana i na odwrót, – dotknięcie podłogi obiema rękami |
|
Ćw. w parach |
Jeden ćwiczący wykonuje przyjęcie sposobem górnym, drugi dolnym. – przyjęcia sposobem dolnym z ustawienia tyłem do siatki – przyjęcia sposobem dolnym z ustawieniem bokiem do siatki. |
|
Ćw. w formie zabawowej w trójkach |
Kto najdłużej. Dwoje w parze przyjmuje oburącz górą, a jeden oburącz dołem. |
|
Ćw. w formie zabawowej w czwórkach |
Kto najdłużej. Dwie pary jedna stoi na ławeczce i trzyma w RR hula hop. Druga para odbija piłkę przez obręcz. |
|
Ćw. w formie fragmentów gry |
W grze udział biorą drużyny 4 osobowe, punkt zdobyty po zagrywce liczy się podwójnie. |
|
Ćwiczenia uspakajacie Podsumowanie lekcji |
Część końcowa – 5 min |
|
Na drabinkach – zwis czynny i bierny, długość czasu dowolna. Ćwiczenia korygujące postawę. Omówienie zajęć lekcji. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących, pożegnanie odniesienie sprzętu do magazynu sportowego. |
Zespół Szkół w Tymowej
Obszar 1. Ruch w Szkole
Scenariusz lekcji z piłki nożnej
zgodny z realizacją podstawy programowej dla klasy VI Szkoły Podstawowej
Prowadzenie piłki nogą lewą i prawą.
Data: 11.03.2014r. (wtorek)
Klasa: VI grupa chłopców
Czas: 45 min.
Miejsce: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: piłki, szarfy, pachołki, dolna część skrzyni, kartka, płotki lekkoatletyczne
Prowadząc: mgr Radosław Żurek
Cele lekcji:
W – informacje na temat rozwoju sprawności w życiu człowieka.
U – sprawne prowadzenie piłki wewnętrzną częścią stopy, prostym, wewnętrznym i zewnętrznym podbiciem.
S – szybkość, zwinność, koordynacja.
P – wdrażanie do samodzielnych działań, samooceny i samokontroli, zdrowe zasady. rywalizacji w stosunku do siebie i innych.
Tok lekcji |
Opis zabaw, ćwiczeń – uwagi |
Uwagi |
Moment organizacyjno – porządkowy Zabawa ożywiająca |
Część wstępna – 12 min |
|
Zbiórka w dwuszeregu. Przywitanie, sprawdzenie stroju, obecności, przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji. Wyznaczony uczeń przeprowadza lubianą przez uczniów zabawę np: „ogonki”. |
||
Ćw. RR |
Swobodne poruszanie się po sali z krążeniem RR w przód i prowadzenia piłki przed sobą. |
|
Ćw. T w pł. strzałkowej w przód |
Pw. – twarzą do kierunku ruchu, z rozkroku, tocznie piłki w przód, dobiegnięcie do niej, złapanie, w tył zwrot z rozkroku toczenie w tył między nogami, w tył zwrot, dobiegnięcie i złapanie piłki. |
|
Ćw. NN |
Z ustawienia jak w poprzednim ćwiczeniu. Przechodzenie na koniec boiska z wysokim unoszeniem kolan i przekładanie piłki z prawej do lewej R pod ugiętym kolanem. |
|
Ćw. równoważne |
Dowolne ćwiczenie równoważne z wykorzystaniem piłki. |
|
Ćw. w pł strzałkowej w tył. |
Pw. – rozkrok. Próby rzutu piłki w tył za plecy i złapanie jej. |
|
Ćw. m. brzucha |
Pw. Siad równoważny, NN w rozstawieniu nożycowym, piłka w RR trzymana między NN. Wykonywanie nożyc pionowych z równoczesnym przechwytywaniem piłki. |
|
Ćw. w pł złożonej |
Swobodne poruszanie się po sali, wykonywanie mocnego uderzenia o podłoże. Gdy piłka się odbije przebiegnięcie pod nią i złapanie jej. |
|
Podpory |
Pw. – z postawy przechodzenie do podporu przodem, a następnie do postawy z równoczesnym kozłowaniem piłki. |
|
Podskoki |
W biegu dowolne podskoki z wysokim wyrzutem i łapaniem piłki. |
|
Nauka i doskonalenie prowadzenia piłki |
Część główna – 28 min |
wszerz boiska wszerz boiska wszerz boiska linie pola bramkowego duża liczba powtórzeń Dowolna ilość powtórzeń wybranych konkurencji. |
Uczniowie dobierają się w pary – piłka na parę.
Ćwiczenia wykonywać wolno, poprawnie, eliminować błędy. Wyścigi rzędów 1. Drużyny ustawione w dwóch rzędach, prowadzenie piłki do pachołka i z powrotem, przekazanie piłki kolejnemu zawodnikowi. 2. Prowadzenie piłki nogą slalomem między 5 pachołkami, do końca i z powrotem to samo, przekazanie jej następnemu zawodnikowi. 3. Prowadzenie piłki nogą do płotka przepuszczenie piłki pod płotkiem przejście plotka to samo do kolejnych płotków na końcu łapiemy piłkę w ręce i powrót biegiem do swojego rzędu przekazanie piłki. 4. Ustawienie pachołków w odległości 5 m i próba wywrócenia ich przez strzał. 5. Dolna część skrzyni (skrzynia ustawiona po środku rzędów w odległości 6m), każdy zawodnik ze swojego rzędu wrzuca piłkę. |
||
Ćwiczenia uspakajacie Podsumowanie lekcji |
Część końcowa – 5 min |
|
Dowolne ćwiczenia rozluźniające ramiona, nogi, korektywa kręgosłupa – poprawa postawy. Omówienie zajęć lekcji. Podanie wyniku wyścigów rzędów, Wyróżnienie najlepiej ćwiczących, pożegnanie odniesienie sprzętu do magazynu sportowego. |
Do akcji wybraliśmy lekcję z piłki siatkowej, która wiążą się z naszymi dobrymi praktykami szkoły związanymi z aktywnością fizyczną społeczności szkolnej. Nasza szkoła rok rocznie jest gospodarzem gminnych zawodów tej dyscypliny i zajmuje czołowe miejsca. Młodzież i dzieci bardzo angażują się w tą grę na zajęciach pozalekcyjnych. Dowodem tego jest ubiegłoroczny sukces podwójne zwycięstwo dziewcząt i chłopców na naszym boisku w Tymowej i boisku powiatowym w Brzesku, gdzie uczniowie naszej szkoły zdobyli pierwsze miejsca i reprezentowali powiat Brzeski w zawodach wojewódzkich zajmując wysokie lokaty. Nadmieniam, że nasza szkoła liczy niewiele ponad 200 wszystkich uczniów. Jest to olbrzymi sukces dla naszej szkoły.
Drugą wybraną lekcją do akcji „Ćwiczyć każdy może” jest lekcja piłki nożnej ponieważ to ona także wiąże się z naszymi dobrymi tradycjami szkoły związanymi z aktywnością ruchową społeczności szkolnej i środowiska, gdzie uczniowie odnoszą sukcesy. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczęszczają w zajęciach pozalekcyjnych z piłki nożnej. Dodatkowo zapisani są do gminnego klubu „Piast” w Czchowie, i powiatowego klubu „Okocimski” w Brzesku, które regularnie prowadzą treningi. W naszej miejscowości również prowadzony jest klub sportowy piłki nożnej „Tymon – Tymowa” gdzie aktywnie grają już nasi starsi absolwenci, którzy ukończyli 16 rok życia. Także Ks. Proboszcz parafii Tymowa jest zaangażowany w rozwój tej dyscypliny sportowej. Regularnie z ministrantami spotyka się na sali gimnastycznej w szkole. Dla nich organizuje wyjazdy na turnieje przywożąc liczne puchary i dyplomy. Dla fanów krakowskiej Wisły organizowane są wyjazdy na mecze ligowe i ekstraklasy. A więc jak widać miejscowość niewielka, a duża liczba uczniów i mieszkańców uprawia sport dzieje się tak dlatego, że od najmłodszych lat dzieci i młodzież wdraża się poprzez zajęcia lekcyjne do kształcenia technik i taktyk jakie obowiązują w grze zespołowej.
Można by pomyśleć, że szkoła realizuje się tylko w tych dwóch formach aktywności ruchowej jako „Szkoła w ruchu” ale tak nie jest. Otóż próbuje się wdrażać uczniów szkoły do wszechstronnej aktywności ruchowej, gdyż dzieci i młodzież mają różne zainteresowania i możliwości dostępu do korzystania z różnych obiektów sportowych, sal ćwiczeń, oraz różne predyspozycje ruchowe. Uczniowie szkoły od wielu lat wykorzystują szanse na atrakcyjne zajęcia i ćwiczenia w ruchu. Zarówno w okresie zimowym, letnim bądź całorocznym. Szkoła uczestniczyła w projekcie współfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pod nazwą „Jeżdżę z głową” zatem ci uczniowie, którzy interesowali się jazdą na nartach mieli szansę nauczyć się pod kierunkiem instruktorów podstawowych zasad i bezpiecznego zjeżdżania ze stoków. Innym przykładem zainteresowania uczniów sportami zimowymi były wyjazdy na sztuczne lodowisko. Dzieci polubiły tę formę sportu. Uczniowie szkoły korzystali wielokrotnie z cyklicznych wyjazdów na basen w ciągu całego roku. Gmina częściowo dotowała te przedsięwzięcia. To jest „Jeżdżę z głową” i „Już pływam”. Uczniowie którzy lubią turystykę pieszą i rowerową korzystają z rajdów pieszych, biwaków i wycieczek rowerowych. Część młodzieży realizowała swoje zainteresowania ruchowe na zajęciach pozalekcyjnych uczestnicząc w tańcach były to zajęcia z grupą cheerleadek. Grupa cheerleadek zajęła II miejsce w zawodach powiatowych i III miejsce w Otwartym Turnieju Tańca Nowoczesnego w Gnojniku. Zainteresowanie różnorodną aktywnością fizyczną uczniów szkoły wypływa w znacznej mierze z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, gdzie uczniowie są zachęcani do podejmowania działań we wszystkich możliwych i dostępnych turniejach, projektach, przedsięwzięciach akcjach sportowych. Ponadto uczniowie biorą udział w większości zawodów organizowanych na terenie gminy wg ustalonego kalendarza (kalendarz obejmuje różne dyscypliny sportowe) przez gminnego koordynatora sportu.
Sugestię do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych było przede wszystkim to, że piłką nożną i siatkówką interesują się min także rodzice. Udział rodziców i dzieci jest częsty w imprezach ogólnoszkolnych i środowiskowych np. „Piknik Parafialny”, „Dzień Pieczonego Ziemniaka”, „Dzień Wiosny”, „Dzień Dziecka” i inne.
Na potwierdzenie dobrych praktyk szkoły związanych z aktywnością ruchową zamieszcza się wybrane zdjęcia w galerii na stronie szkoły.