Nasza biblioteka dobrym miejscem dla człowieka

Maria Fyda Nauczyciel języka polskiego i bibliotekarz w Zespole Szkół w Tymowej.
Szkolna Biblioteka działająca w Z.S. w Tymowej realizowała przyjęty we wrześniu plan pracy w zakresie pracy pedagogicznej, a także prac biblioteczno-technicznych. Była czynna 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku wg przyjętego harmonogramu, który został podany do publicznej wiadomości.
Szkolna biblioteka ma istotny wpływ na rozwój edukacji i kultury czytelniczej poprzez doradztwo w wyborach czytelniczych, wdrażanie do pracy z książką i innymi rodzajami dokumentów, działalność informacyjną w czytelni, prowadzone lekcje biblioteczne, prowadzenie szkolnego teatru działającego przy bibliotece, konkursy i imprezy czytelnicze.
Biblioteka w 2012 r. aktywnie włączyła się w przygotowania do priorytetowego wydarzenia w życiu społeczności szkolnej jakim było otwarcie nowej sali gimnastycznej. Wiele prac było przygotowywanych sukcesywnie w ciągu całego półrocza np. elementy scenograficzne, zaproszenia(ok.100 szt.), laurki dla gości (80 szt.). W pracach zaangażowani byli członkowie aktywu bibliotecznego oraz sympatycy biblioteki szkolnej.
W ciągu całego roku biblioteka aktywnie uczestniczyła w życiu szkoły.
* W październiku brała udział w przygotowaniach do akademii z okazji Dnia Nauczyciela, a także ogłasza konkurs plastyczny pod hasłem : ”W barwach jesieni” organizowany w pięknych tymowskich plenerach w ramach szkolnego pikniku.
* W listopadzie oraz w marcu następują przygotowania do akcji „Świąteczna kartka”. Corocznie organizowane przez bibliotekę tego typu akcje cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród uczniów jak i rodziców. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczane są na zakup nowego księgozbioru.
* Od września rozpoczął się konkurs ortograficzny” Mistrz ortografii ” dla klas 4 – 6 trwający przez cały rok /plansza z wynikami na korytarzu aktualizowana co miesiąc/. Laureaci kwalifikują się do etapu gminnego.
* Biblioteka redagowała gazetkę ścienną „Głos biblioteki” prezentując aktualne tematy związane ze świętami, wydarzeniami literackimi i historycznymi oraz działalnością biblioteki.
* W „Galerii na schodkach” prezentowano prace plastyczne uczniów, fotografie lub gazetki tematyczne.
* W bibliotece działa aktyw biblioteczny, który jest regularnie szkolony w zakresie zapisów w kartach bibliotecznych, układu książek w bibliotece, oprawy i naprawy uszkodzonych książek.
* Trwa konkurs „Wybieramy ducha biblioteki!” (technika prac dowolna). Ogłoszenie wyników już wkrótce!!
* Tradycją już stało się organizowanie przez naszą bibliotekę „Słodkich Tygodni”, w czasie których uczniowie i rodzice mają okazję degustować słodkości przyniesione przez uczniów sympatyzujących z biblioteką. Akcja zachęca do przekroczenia progów biblioteki nawet tych uczniów, którzy zwykle omijają ją z daleka, a za uzyskane przez aktyw biblioteczny środki kupowane są najciekawsze tytuły na biblioteczne półki.
Drugim obszarem działalności biblioteki jest szkolny teatr i rekwizytornia. Szkolne Koło Teatralne wystawiło już kilkanaście przedstawień uświetniając ważne wydarzenia w życiu szkoły. Uczestniczy w nim ok. 20 osób z klas IV-VI oraz gimnazjum.
Niewątpliwie najważniejszym dniem w historii szkoły był 21.01.2012 roku, w którym nastąpiło uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej . Szkolny teatr przygotował na ten wyjątkowy dzień spektakl „Romek i Julka, będący przeróbką Szekspirowskiego dramatu. Połączenie tańca, muzyki, światła oraz tekstu w wersji współczesnej dało ciekawy efekt za co publiczność nagrodziła młodych aktorów wielkimi brawami.
Gromadzone przez Szkolne Koło Teatralne od paru lat stroje i rekwizyty znalazły swoje nowe miejsce w przygotowanej specjalnie na ten cel rekwizytorni. W tym roku rekwizytornia została zinwentaryzowana oraz wprowadzono ewidencję, by usprawnić korzystanie z niej innym użytkownikom. Korzystają z niej bowiem nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice.
To tylko niektóre inicjatywy szkolnej biblioteki. Wszystkie działania zmierzają, by uczynić to miejsce przyjaznym dla każdego, by uczeń mógł poczuć się swobodnie bez presji szkoły, ocen i opinii. Cieszy zatem tłum i gwar uczniów na każdej przerwie szkolnej, bo to oznacza, że jest to dobre miejsce na spotkania, dyskusje i spory. Biblioteka żyje, a przy okazji niejeden sięgnie po jakąś ciekawą pozycję z półki.
Mam nadzieję, że nasza szkolna biblioteka, to dobre miejsce dla człowieka